BACK TO SCHOOL #2 - JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO NAUKI

by - sobota, września 23, 2017Widzieliście mój ostatni wpis o powrocie do szkoły? Jeżeli nie, to zapraszam Was serdecznie (kliknijcie tutaj, aby przejść do poprzedniego wpisu). Dzisiejszy wpis, jest 2 częścią poprzedniego wpisu.
Mowa w tym wpisie będzie o tym, jak dobrze i skutecznie przygotować się do nauki. Wypiszę dla Was kilka myków z których sama korzystałam/korzystam i które naprawdę mi się przydały/przydają :)1. NAJWAŻNIEJSZE SĄ NOTATKI I KOLORY. 

W zeszycie mamy zapisane najważniejsze rzeczy, których musimy się nauczyć (o ile je piszecie) i to właśnie po nie sięgamy jako pierwsze, gdy musimy nauczyć się na sprawdzian lub na coś innego. Najlepszym sposobem do zapamiętania czegoś, jest pisanie ważnych rzeczy na kolorowo. Przykładowo: regułki na zielono, nowe słowa na fioletowo, ważne daty na pomarańczowo itp. Kolory dobrze oddziałują na nasz wzrok i mózg, i dzięki nim, zapamiętujemy dane rzeczy. Natomiast kolor czarny lub/i niebieski nie przyciąga naszego wzroku i szybko zapominamy o tych rzeczach, których się uczymy.


2. WSZYSTKO ZAPISUJCIE W KALENDARZU!

Tak, dosłownie wszystko. Każdy zapowiedziany sprawdzian, kartkówkę, zadanie dodatkowe, wypracowanie, konkurs, egzamin, jakieś poprawy, a nawet termin oddania książki do biblioteki szkolnej. Dodatkowo, dobrze też zaznaczać w kalendarzu dni, w których nie było się w szkole - z doświadczenia wiem, że nauczyciele się czasem mylą i w danym dniu, kiedy jesteście na przykład w szkole, mogą Wam wpisać nieobecność... Dzięki takiemu kalendarzowi będziecie na bieżąco ze wszystkimi szkolnymi sprawami i dzięki niemu, prawdopodobnie nie zapomnicie odrobić zadania domowego lub nauczyć się na sprawdzian. Pamiętajcie, że mimo posiadania takiego kalendarza, trzeba również do niego zaglądać :)


3. NA BIURKU MA BYĆ CZYSTO! 

 Czemu? A na co? A po co? Bo w porządku lepiej się uczy, niż gdy jest syf. Przed nauką, uprzątnijcie całe biurko - całe biurko oznacza CAŁE, z niepotrzebnych rzeczy i syfu, który na nim jest. Tylko że to nie ma być tak, że z biurka zrzucicie wszystko na łóżko - oj to, to to nie - macie serio posprzątać i wszystko poukładać na biurku. S E R I O. Zobaczycie, że w czystości lepiej Wam będzie się uczyć przy biurku niż w brudzie. 


4. CIUCHY, KTÓRE CHCECIE UBRAĆ NASTĘPNEGO DNIA DO SZKOŁY, PRZYSZYKUJCIE SOBIE DZIEŃ WCZEŚNIEJ WIECZOREM.

Dzięki temu, zaoszczędzicie 10 minut extra na coś, co sprawia Wam rano przyjemność - np. możecie o 10 minut dłużej sobie pospać, jeść dłużej śniadanie lub/i zjeść jego więcej, pouczyć się lub przypomnieć sobie ważne wiadomości na kartkówkę albo pooglądać o te kilka minut dłużej telewizję lub coś innego. Pamiętajcie, żeby zawsze wieczorem, dzień wcześniej sprawdzić prognozowaną pogodę na następny dzień, aby móc dobrze dobrać sobie ubrania :) 


5. PRZEWIETRZCIE POKÓJ PRZED NAUKĄ.

 Dobrze jest wpuścić trochę świeżego i zdrowego powietrza do pokoju, w którym mamy się uczyć, aby wiedza lepiej nam wchodziła do głowy. Zawsze przed nauką najlepiej otworzyć okno na 5-10 minut, żeby nowe powietrze wleciało, a stare wyleciało :)


6.  ZACHĘĆCIE SIĘ DO NAUKI!

Dobrą zachętą, jest postawienie np. na biurku miseczki świeżych owoców lub czegoś innego co się lubi z gorącą herbatą lub z czymś innym - tak, abyśmy nie odchodzili od biurka w trakcie nauki, bo zgłodniejemy i żeby w trakcie nauki, można było sobie coś podjeść. Wiem, że większość ludzi ma tak, że podczas jedzenia, bardziej skupia się na tej drugiej rzeczy którą ma zrobić. Możecie również ustanowić tak, że np. po całej przeczytanej stronie, możecie zjeść np. kawałek owocka itp.


7. SPAKUJCIE SIĘ DO SZKOŁY DZIEŃ WCZEŚNIEJ. 

Tak jak i ciuchy, tak samo książki, najlepiej jest pakować dzień wcześniej do plecaka/torby. Dzięki temu, możecie na spokojnie się spakować, czas Was nie goni, a Wy się nie stresujecie i jest wtedy najmniejsze prawdopodobieństwo że czegoś zapomnicie. Gdy coś Wam się przypomni rano, zawsze możecie to dopakować. Dodatkowo, rano zyskacie kilka minut extra na coś, co chcecie zrobić. 


8. ZAWSZE NOŚCIE ZE SOBĄ TECZKĘ!

Do teczki wkładajcie wszystkie kserówki (te, których nie musicie wkleić lub macie je wkleić w domu) itp. Nie oszukujmy się, ale wkładając taką kserówkę do książki, to na bank ją zgubimy - z nimi jest jak ze skarpetkami, dlatego dobrym sposobem na nie, jest posiadanie teczki i wkładanie ich właśnie do tego magicznego miejsca, z którego nie uciekną :) Oczywiście, posiadanie takiej teczki, nie tylko jest dobre na zapobieganie zaginięciu kserówki, ale także na to, aby kserówka nie wyglądała jakby tabun dzikich byków po niej przebiegł. Sami zapewne rozumiecie.


9. NIE ZOSTAWIAJCIE NICZEGO NA PÓŹNIEJ.

Nie oszukujmy się, ale później tego nie zrobicie. Później nadejdą inne zadania i trzeba będzie się uczyć na coś innego, a to, co mieliście zrobić, pójdzie w zapomnienie. Więc lepiej jest zrobić to teraz!  


10. ŁADNE, ZADBANE I PRZEJRZYSTE ZESZYTY.

To, że zeszyt powinien mieć ładną okładkę - to jedno - a drugie, to to, że powinien być zadbany i przejrzysty. Gdy zeszyt jest przejrzysty, to lepiej będzie nam się z niego uczyć i szukać w nim wiadomości. Takim zeszytem prezentujemy również samych siebie. Ozdabiajcie je, szalejcie z kolorami i stylem pisania ale tak, aby nie przesadzić, a żeby zeszyt wyglądał na zadbany. Z tak starannie prowadzonym zeszytem, mamy plusa u nauczyciela! 


11. JEDYNYM MIEJSCEM, PRZY KTÓRYM POWINNIŚCIE SIĘ UCZYĆ, TO WASZE BIURKO! 

Dlaczego? Niektórzy nie lubią siedzieć przy biurku lub po prostu nie chcą i siedzą na łóżku i odrabiają lekcje na kolanach. To jest złe, ponieważ w głowie mamy już zakodowane, że na łóżku się śpi lub odpoczywa, a nie odrabia na nim lekcje i zmusza swój mózg na przyjęcie dużej dawki nowych wiadomości - od  tego jest biurko. Dlatego właśnie, niektórym osobą jest ciężko zasnąć gdy uczą się na łóżku i odrabiają na nim lekcje. Łóżko jest od spania, a biurko od nauki i odrabiania zadań domowych! 


12. DOBRE OŚWIETLENIE. 

Nie każdy może o tym wie, ale osoby praworęczne powinny mieć lampkę na biurku po lewej stronie, a osoby leworęczne po prawej - tak, aby cień ręki nie zasłaniał tego, co czytamy lub piszemy, a lampka poprawnie oświetlała nam dane rzeczy. 
Dajcie znać czy podane przeze mnie przykłady "jak dobrze przygotować się do nauki" Wam się spodobały i czy z nich korzystacie lub będziecie korzystać. Może macie jakieś swoje myki, które Wam się sprawdzają i chcecie się nimi podzielić? Lub może z którymiś moimi mykami się nie zgadzacie? Dajcie znać, co myślicie o tym w komentarzach! Pozdrawiam, Roksana.

You May Also Like

21 komentarze

 1. Zdecydowanie zgadzam się z każdym podpunktem - niby takie banalne, ale jednak nie każdy się stosuje. Mimo tego, co się powinno, a co nie - nie potrafię przyzwyczaić się do nauki przy biurku. Zawsze siedzę na łóżku, parapecie, dywanie, czy nawet komodzie, ale bardzo rzadko przy biurku. Może czas to zmienić (?)
  Trzymaj się♥ Zapraszam do siebie
  dysnomiia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki bardzo :)
   Myślę, że właśnie nauczenie się siedzenia przy biurku i odrabiania przy nim lekcji jest najgorsze i najciężej jest się tego nauczyć. Najtrudniej, to się od czegoś odzwyczaić.. Tym bardziej, myślę że najgorzej się siedzi przy biurku, które nam się nie podoba i nie odpowiada... a przecież dywan, łóżko i parapet to takie fajne rzeczy :P
   Również się trzymaj! :D

   Usuń
 2. Super poradnik naprawdę😃 Sama jestem w 3 gimnazjum i takie pyki są przydatne😃
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://swiatwedlugidoli.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko ujęłaś to co najpotrzebniejsze. Zgadzam się więc z Tobą w stu dwudziestu procentach! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny wpis! <3
  Zawarłaś w nim wszystko co najpotrzebniejsze!
  Ja w tym roku zaczęłam ładniej prowadzić zeszyty, a także używać maksimum kolorów, które ułatwiają zapamiętywanie. Też jestem zdania, że w jeśli mamy porządek na biurku lepiej nam się uczy. Dodałabym jeszcze do Twoich rad wyłączenie telefonu lub wyniesienie go w takie miejsce, gdzie nie będzie nas kusił by go użyć i rozpraszać.
  Napewno skorzystam z pozostałych Twoich rad! <3
  Z-pasja-w-obiektywie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Starałam się :D
   Nowy rok szkolny trwa dopiero niecały miesiąc - krótko. Życzę Ci więc, abyś cały rok szkolny prowadziła tak ładnie zeszyty i używała tylu kolorów! :)
   Masz rację, dobra rada. Telefon rozprasza najbardziej...
   Dobrze wiedzieć :D

   Usuń
 5. Ja uwielbiam kolorowe notatki, jednak znam osoby, które wolą uczyć się, kiedy mają wszystko w jednym kolorze.

  Mam nadzieję, że wpadniesz również do mnie!
  www.spiked-soul.pl


  Elwira Charmuszko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również uwielbiam kolorowe notatki! <3
   Ludzie są różni. Osobiście jeszcze nigdy nie napotkałam się na takich ludzi.

   Usuń
 6. Świetne rady, ja często przygotowywałam sobie ubrania dzień wcześniej :)
  *****************************************
  ZAPRASZAM DO SIEBIE NA NOWY POST!
  MOGŁABYM PROSIĆ O JEDEN DŁUŻSZY KLIK? Z GÓRY DZIĘKUJE :)
  *KLIK*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Odkąd zaczęłam chodzić do szkoły, to zawsze przygotowywałam ubrania wieczorem, dzień wcześniej. Mama mnie tego nauczyła i tak mi zostało :)

   Usuń
 7. Jak ja się cieszę że mam te czasy za sobą... :-) Teraz patrzę jak moja siostrzenica dźwiga plecak :-) Ale rady dobre,bo najważniejsza jest dobra organizacja. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedni się cieszą, a drudzy chcieliby wrócić do tych czasów :)
   Dziękuję i również pozdrawiam!

   Usuń
 8. Wszystkie rady są bardzo uniwersalne, dlatego często sama z nich korzystam. Dodatkowo często robię notatki, które zawierają dużo kolorów i kształtów, żeby łatwiej zapamiętywać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie proste sposoby, a działają cuda i są bardzo przydatne!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne rady! Ja szczerze przyznam się, że stosuję się do kilku z nich, jednak to bez zapisków w kalendarzu nie dałabym rady z dnia na dzień :)
  Pozdrawiam serdecznie!
  wkomenda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń